Yıl 1958… Erzurum’da yapay zeka konferansı

“Arf Sabiti”, “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları” gibi kendi adıyla anılan cebir teorileri geliştiren ve Türkiye’de matematik alanının simge simlerinden biri olarak anılan Ordinaryüs Profesör Doktor Cahit Arf’ın, son bir yıldır bilimsel alana damgasını vuran inovasyonlardan yapay zeka teknolojisi hakkında 1958 yılında bir konferans verdiği ortaya çıktı.

Bu konferansta Cahit Arf, makinelerin düşünüp düşünemeyeceği sorusunu tartışıyor. makinelerin yalnızca düşünceyi taklit edebileceklerini, ancak gerçekte kendileri için düşünemeyeceklerini savunuyor. bu argümanını, makinelerin insan beyni ile aynı türden bir iç yapıya sahip olmadığına işaret ederek desteklemektedir. insan beyni öğrenebilen ve uyum sağlayabilen karmaşık bir sistemken, makineler sadece bir dizi talimatı takip etmek üzere programlanmıştır.

Arf ayrıca makinelerin insanlarla aynı türden bir bilince sahip olamayacağını savunmaktadır. Bilincin, tanımlanması zor olan öznel bir deneyim olduğunu ancak düşünce için gerekliliğini savunarak makinelerin insanlarla aynı tür öznel deneyime sahip olamayacaklarını savunmuştur.

İşte makaleden bazı önemli noktalar:

* Makineler düşünceyi taklit edebilir, ancak kendileri için düşünemezler.

* İnsan beyni öğrenebilen ve adapte olabilen karmaşık bir sistemdir, makineler ise basitçe bir dizi talimatı takip etmek üzere programlanmıştır.

* Bilinç, düşünce için gerekli olan öznel bir deneyimdir ve makineler insanlarla aynı tür öznel deneyime sahip değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir