Ogün Samast’ın gardiyanlara bıçakla saldırdığı anın görüntüleri ortaya çıktı

Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast’ın 2020’de tahliyesini engellediği söylenen ve bu yönüyle ayrıca tartışılan cezaevindeki görüntüleri ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre; Ogün Samast 28 Kasım 2016’da Silivri Cezaevi’ndeki kaldığı hücrede çağrı butonuna basarak sağlık raporu için ‘başmemur’ ile görüşmek istedi. Gelen memur, başmemurun hemen gelemeyeceğini, bazı iş ve işlemlerini tamamladıktan sonra gelebileceğini söyledi. Ancak Samast, hemen gelmesinde ısrar etti ve bir süre sonra da elindeki bardağı fırlatarak kapı mazgalının camını kırıp olay çıkarmaya başladı. Ardından başmemur ve diğer infaz koruma memurları gelip Samast’ı sakinleştirmeye çalıştı.

KAMERA KAYITLARI DAVA DOSYASINA GİRDİ

Ancak Samast daha da gerginleşerek memurlara meyve bıçağı ile saldırdı. Memurların müdahalesiyle etkisiz hale getirilen Samast, müşahede odasına götürüldü. Bu odaya alınırken ayakkabıları ve kıyafetleri çıkarıldı. Burada yaklaşık 3 saat kaldıktan sonra da hücresine geri getirildi.

Memurlar bu olaydan dolayı Samast’tan şikâyetçi oldu ve Samast hakkında “silahlı tehdit”, “kasten yaralama”, “hakaret” ve “kamu malına zarar vermek” suçlarından dava açıldı. Cezaevindeki kamera kayıtları da bu dava dosyasına girdi.

“HEPİNİZİ DOĞRARIM”

Başmemur Mustafa Aydın Samast’ın hücresine gittikten sonra yaşananları ifadesinde şöyle anlattı:

“Hücresine giderken cam kırılma sesi duydum. Mazgalı açarak sakin olmasını söyledim, yanına girdik. Sakin sakin konuşurken odadan çıkmaya niyetlendik. Tam bu sırada elindeki meyve bıçağı ile bize yöneldiğini ve ‘hepinizi doğrayacağım’ şeklinde tehdit ettiğini duydum. Hemen müdahale ettik. Elindeki bıçak arkadaşımın boğazına geldi. Ayrıca diğer arkadaşım elinden yaralandı. Elindeki bıçağı alıp sanığı etkisiz hale getirdik ve sakinleşmesi için bir başka odaya aldık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir