Ofiste Günde 400 Lira Harcayan Kişiye Yapılan Tespitle Ortaya Dökülen Plaza Eşitsizliği İsyanları

Beyaz yakalılar ekonomik sorunlarla ‘kendi hayat tarzlarından’ belki de en çok fedakarlık yapan kesim olurken, bu kesimdeki eşitliksizler de yeri gelince isyana dönüşüyor. Gelir düzeyi yüksek ailelerin çocuklarına bırakacak bir işleri yoksa en büyük çıkar noktaları iyi eğitimle iyi bir iş kazandırmak oluyor. Bunu da en yakından görenlerden olan ‘plaza insanları’ yer yer bu gözlemlere dair tespitleriyle çokça yorum alıyorlar. gelin bir ofis gününde yapılan harcamalardan çıkan destansı tespite gelen yorumlara bakalım.

Ofise gittiğinde günde 400 TL harcadığını belirten kişinin videosu dikkat çekerken, buna yapılan tespit daha çok konuşuldu.

Uzun uzun yapılan tespit, bu tarzda yaşayan kişilerin ekonomik olarak iyi ailelerden gelerek, “adres belli olsun” şeklinde çalışma hayatında yer aldığından bahsetti.

‘bu tipler her ofiste olur, anası babası oyalansın diye, kendisi de ne iş yapıyorsun sorusuna cevap verebilmek için beyaz yaka olmuştur. Amex centurion kartı falan vardır ki maaşı kartın aidatını ödemeye ancak yeter. ara ara fakirlerin dertleriyle dertlenmeye çalışırlar ama beceremezler buna rağmen oldukça kibardırlar, ofisteki filtre kahve makinesinden çıkan Mehmet efendi kahvesini sizinle roiba karton bardakta keyif alıyormuş gibi yaparak içerler. akabinde dişlerine bulaşmış olabilecek mikro plastiklerden arınmak için marvis ramba diş macunuyla ağız bakimi yaparlar. sen signal optik white dışında macun bilmediğinden o tüpü bb krem falan sanırsın. ofis fakirleriyle olan iletişim, kendisine benzer profilde ofise düşen cimensu’nun gelişiyle son bulur. iyi eğitimli akıllıdırlar, zararsızlardır. ofis dedikodu ve entrikaları gibi fakir muhabbetlerine pek dahil olmazlar. sahiden de iyi yerlere gelirler ama çalışma motivasyonu kesinlikle proleter beyaz yakayla aynı değildir. onun rahatlığını hissettirirler zaten.’

Gelen yorumların içinde para harcama kısmının doğru olduğunu gördüğümüZ gibi,

Kuaför ücretine takılanlar da oldu.

Birçok sektörden gelen yorumlar,

Benzer çalışan profiline işaret ettiği gibi,

Her zenginin kendi işi, şirketi olacağı da düşünülmüş gibi görünüyordu.

Özel okullarda okuyanların şirketlerde çalışmasında bir mahsur gözükmüyordu.

Referans ya da networkle işe girmenin de her daim torpil sayılmayacağı da biliniyordu.

Ancak son yıllarda beyaz yakalıların alım gücündeki erime canını burnuna getirmişti.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir