Küresel piyasalarda tüm dikkatler ABD enflasyonunda

ABD TÜFE verisi öncesi Amerikan Borsalarında ralliye ara verildi. S&P 500 endeksi 5.000 puanın üzerinde kalsa da pazartesi gününü yüzde 0,1 düşüşle kapadı.

Nasdaq 100’de ise kayıp yüzde 0,3 ile daha belirgin gerçekleşti. İki endeksin vadelileri yüzde 0,2’lik kayıplarla düşüşün sürebileceği sinyalini veriyor.

Asya Pasifik hisseleri ise Japonya ve Güney Kore’nin tatilden dönüşleriyle yükselişte. MSCI Asya Pasifik Endeksi son dört işlem gününde ilk kez yükseliş kaydetti. Japon Nikkei 225 yüzde 2’nin üzerinde yükselirken Güney Kore Kospi yüzde 1,1 artıda işlem gördü.

Tahvil ve Döviz piyasaları ABD TÜFE verisi öncesi sakin. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,18 seviyesinde. Bloomberg Dolar Endeksi 1.243 puanda yatay seyir izliyor.

KRİTİK VERİ

Küresel piyasalarda dikkatler haftanın en kritik verisi olan ABD Ocak ayı TÜFE verisine çevrildi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler ocak ayında ABD tüketici fiyat artışının yıllık bazda yüzde 2,9 ile Mart 2021’den bu yana ilk kez yüzde 3’ün altına gerileyeceğini öngörüyor. Manşet enflasyonda beklenen bu düşüşe rağmen gıda ve enerji dışı TÜFE artışının yıllık yüzde 3,9’dan yüzde 3,7’ye sınırlı bir şekilde geri çekilmesi bekleniyor.

Fed üyeleri geçtiğimiz hafta dezenflasyonun mal fiyatlarının ötesinde, daha geniş çaplı yayılmasını görmek istediklerini belirtmişti.

Bloomberg ekonomistlerine göre dezenflasyon çekirdek mal kategorileri yerine çekirdek hizmet kalemlerinde daha çok hissedilir olacak ve Fed üyelerine istedikleri kanıtı sunacak.

Ekonomistler Anna Wong ve Stuart Paul yayımladıkları notta pandemiden bu yana mal fiyatlarında normalleşmenin büyük ölçüde yaşandığını, buna karşın konut kiraları ve diğer hizmet kalemlerinde dezenflasyonun tüm yıla yayılacağını öngördü.

Enflasyonun 2024 sonları ve 2025 başına kadar yeniden tırmanma riskinin bulunmadığını vurgulayan ekonomistler en şahin Fed üyelerinin bile faiz indirimi için çok beklemeyeceği görüşünde. Öte yandan Amerikalı tüketicilerin de enflasyon beklentileri geriliyor.

New York Fed’in aylık anketi önümüzdeki üç yıl içinde enflasyonun yüzde 2,35’e gerileyeceği beklentisini yansıttı. Bu beklenti en az 2013’ten bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir