İYİ Partili Akalın: “Çiftçiler köylerini terk ediyor”

Akalın, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türk çiftçisinin uzun süredir sesini hükümete duyuramadığını ifade etti.

Tarım ve hayvancılığın ülke genelinde kan kaybına uğradığını öne süren Akalın, bu durumun esnaf ve diğer kesimleri de etkilediğini dile getirdi.

Yanlış politikalar nedeniyle gençlerin tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemediğini belirten Akalın, “Edirne ve Trakya’da köyler boşalıyor, hane sayısı azalıyor. Çiftçilerimiz tarım sektöründe yaşamını idame edecek gelir elde edemediği için tarlalarını satarak köylerini terk ediyor. Tarım arazileri bir yatırım aracı olarak değerlendirildiği için üretime de bir katkısı olmuyor.” diye konuştu.

Mehmet Akalın, girdi maliyetlerine dikkati çekerek, devletin çiftçilere doğrudan destekleri arttırması gerektiğini söyledi.

Köy okullarının kapatılmasının da tarıma darbe vurduğunu ifade eden Akalın, “Köy okullarının açılmasına hız verilmeli, yeni mera alanları oluşturulmalı, yabancılara arazi satışı kesinlikle durdurulmalı, sınır bölgelerindeki çiftçilere ek destekler verilmeli, yerli ürünlerin satışı tamamlanıncaya kadar ithalata izin verilmemeli.” önerilerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir