Erdoğan: Alper Gezeravcı’nın yaptığı işe “turistik gezi” demeleri ayıp

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alper Gezeravcı‘nın uzay yolculuğuna ilişkin olarak, “Ufukları kendi bireysel hırslarından ibaret olan bir güruh, ilk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın yaptığı işe ne dediler? ‘Turistik gezi…’ Ya ayıptır ya. Ne dediler? ‘Ya bu kadar para harcanır mı?’ Evet, devlet olursan, adam gibi adam olursan, harcanır. Bu, turistik gezi değil. Bu, sizleri, bu nesli uzaya hazırlamak için atılmış adımlardır” dedi. 

Erdoğan, Eskişehir’de düzenlenen ‘Gençlik Aşkıyla Eskişehir’ programında gençlerle bir araya geldi. Erdoğan, “Tecrübesiyle 70 yaşında, duyguları ve heyecanıyla 20-25 yaşında bir kardeşiniz olarak burada sizlerle birlikteyim. Hep söylediğim gibi, biz artık sizlerin zamanının misafirleriyiz. Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle ülkemizin Türkiye Yüzyılı hazırlığını tamamladıktan sonra emaneti sizlere bırakacağız” dedi.

“Gençlerimizin önünü her alanda biz açtık, gençlik kollarından yetişme 20’den fazla milletvekilimiz var”

DHA’nın aktardığına göre Erdoğan, geçen cumartesi günü İzmir’de düzenledikleri aday tanıtım programına değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

Hamza Dağ kardeşimiz gençlik kollarından yetişme ve bizim şu anda İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayımız. Adana, Kahramanmaraş Büyükşehir adaylarımız aynı şekilde gençlik teşkilatımızdan yetişme. Karabük il ve çok sayıda ilçe adayımız yine gençlik kollarımızdan geliyor. Belediye meclislerinde, belediye yönetimlerinde çok sayıda genç arkadaşımız yer alıyor ve önümüzdeki dönemde inşallah daha fazla yer alacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grubumuzda gençlik kollarından yetişme 20’den fazla milletvekilimiz var. Aynı şekilde Meclisteki 30 yaş altı 5 milletvekilinden 4’ü AK Parti sıralarında oturuyor. Bürokraside, üniversitede, iş dünyasında partimizin gençlik kollarında birlikte çalıştığımız binlerce isim biliyoruz.

Görüldüğü gibi gençlerimizin önünü her alanda biz açtık. Tabii bunun için sizlerin kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Bu konuda ben, sizlere güveniyorum. Rahmetli üstadın ‘Zaman bendedir ve mekan bana emanettir’ şuurunda gençlik idealini bugün gerçeğe dönüştürecek olan nesil sizsiniz. ‘Kim var?’ diye seslenildiğinde, sağına ve soluna bakmadan fert fert ‘Ben varım’ cevabını veren, ‘Benim olmadığım yerde kimse yoktur’ inancına sahip gençlik hayalimizi asla kaybetmeyeceğiz.”

TIKLAYIN – Erdoğan AKP’nin 48 belediye başkan adayını duyurdu: Ankara’da Turgut Altınok, İzmir’de Hamza Dağ aday

“Millet bahçelerine kadın kıraathaneleri yapacağız”

“Buranın belediye başkanıyla el ele vererek yapabildiğimiz en ufak bir şey yok”

Erdoğan, Eskişehir’e hızlı treni AKP’nin getirdiğini kaydetti ve şunları söyledi:

“Şu, 3 gidiş, 3 geliş otoyollar. Kim yaptı? Bunların böyle bir şeyi var mı; yok. Üniversite, şehir hastanesi; bunları kim yaptı? Yine biz. Ya nerede bunlar? Bunlar niye yapmaz? Biz yaparız, onlar yıkar. Aradaki fark bu. Aynı şekilde bundan sonraki süreçte benim derdim ne biliyor musun? Buranın belediye başkanıyla el ele vererek yapabildiğimiz en ufak bir şey yok. Ama şimdi diyorum ki, Nebi Hatipoğlu kardeşimizle el ele verip bir taraftan yerel yönetim, bir taraftan merkezi yönetim olarak el ele vereceğiz, Eskişehir’i çok daha farklı bir şekilde uçuracağız.

“Devlet olursan, adam gibi adam olursan bu kadar para harcanır”

Daha bakanlıklarımızın ve diğer kurumlarımızın çalışmalarını saymıyorum bile. Mesela uzay çalışmalarımızda yeni ve tarihi bir adım olan astronot yetiştirme programımızın ikinci ismi de bir gencimizdir. Ama bakıyorsunuz birilerinin gündemi de önceliği de başka. Kafaları öylesine karışık, kalpleri öylesine nasır tutmuş durumda ki, milletin ortak sevinçlerinden rahatsızlık duyacak, ülkenin ortak kazançlarını sabote etmeye kalkacak kadar zavallı bir haldeler. Ufukları kendi bireysel hırslarından ibaret olan bir güruh, ilk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın yaptığı işe ne dediler? ‘Turistik gezi…’ Ya ayıptır ya. Ne dediler? ‘Ya bu kadar para harcanır mı?’ Evet, devlet olursan, adam gibi adam olursan harcanır. Bu, turistik gezi değil. Bu, sizleri, bu nesli işte uzaya hazırlamak için atılmış adımlardır.”

“CHP’nin yapısı, karakteri, cibilliyeti bu”

Erdoğan, konuşmasının ardından programa katılan gençlerin sorularına yanıt verdi. Erdoğan, mevcut muhalefet partilerine ilişkin düşüncelerinin sorulması üzerine, “Muhalefet gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor. Zaten şu anda paramparça olmuş durumdalar. İşte örneğin Eskişehir. Eskişehir’de bunların yaptığı ne var? Çünkü yönetim dediğiniz zaman akla altyapı gelir, üstyapı gelir. Peki bunlarda bu var mı? Yok. Şimdi biz inşallah Nebi kardeşimle bir taraftan yerel idareyi alacağız, onunla birlikte Tepebaşı, Odunpazarı, diğer ilçeler bunları toparlayacağız ve merkezi yönetim olarak da biz onların yanında olacak ve Eskişehir’in ne eksiği varsa, buraya gelirken şimdi baktık ki kentsel dönüşüm noktasında atılmış bir adım yok. Yahu ne işe yarıyorsun sen? Bu gecekondular, çarpık yapılaşma, Eskişehir’e bu yakışıyor mu? Yakışmıyor. Öyleyse Eskişehir’i yeniden ayağa farklı bir şekilde kaldırmak için nasıl spor tesislerini Eskişehir’e biz yaptıysak inşallah kentsel dönüşümle de Eskişehir’imizi farklı bir şekilde ayağa kaldıracağız. Biz İstanbul’u aldığımız zaman çöp, çukur, çamur, öyle aldık. İstanbul susuzdu ve tankerlerle İstanbul’da su dağıtıyorlardı, öyle su filan bulamazsın, yok. CHP’nin yapısı bu, karakteri bu, cibilliyeti bu. Şimdi inşallah Nebi kardeşimle biz burayı aldığımızda, burada susuzluğu çözmek bizim işimiz. AK Parti bu işlerin imtihanını başarıyla vermiş. Bundan sonra da nerede böyle bir imkansızlık varsa bu işi biz çözeriz. Bu bizim mesleğimiz hale gelmiş” dedi.

“Bunlar yenile yenile doymazlar”

Erdoğan, “Sizce bu seçimlerden sonra aynı kurultay tablosu yaşanacak mı? Bir yenilgi ile gönderdiğiniz Kılıçdaroğlu’nu yine bir yenilgi ile geri getirecek gibisiniz” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nu ben niye geri getireyim? Zaten 18 kez gitmiş. Onu gönderenler onu düşünsün, biz işimize bakalım. Bizim yapacak çok işimiz var. Biz işimize bakacağız. Bunlar yenile yenile doymazlar. Ama biz işimize bakacağız, çok daha fazla neler yaparız, buna bakacağız. Şimdi bu yerel seçimlerde inşallah bizler ciddi manada mevcut büyükşehir belediyelerimizi, il belediyelerimizi kaça çıkartacağız, onun hesabı içerisindeyiz. Cumhur İttifakı olarak bu sayıyı ne kadar yükselteceğiz buna bakacağız ve gümbür gümbür inşallah geleceğiz.”

“Bunlar turistik gezinin tanımını sorsanız bilemezler”

Erdoğan, Türkiye’nin insanlı ilk uzay yolculuğunun bazı kesimlerce ‘turistik gezi’ olarak nitelendirilmesiyle ilgili soruya ise “Bunlar, turistik gezinin tanımını sorsanız bilemezler. Sen uzaya gidiyorsun bunun adını ‘turistik gezi’ koyuyorlar. Bunlar, bunun getirisi nedir, bunu düşünemeyecek kadar zavallı. Biz, inşallah çok daha kısa bir zamanda artık uzaya gidişlerde bütün imkanlarımızı, kendi araçlarımızı yapar hale geleceğiz, savunma sanayisinde yaptıklarımız gibi” yanıtını verdi.

Erdoğan, Türkiye’nin uçak gemisini ve çeşitli robotları yaptığını belirterek, “Göreve geldiğimizde yüzde 20 olan Türkiye’nin savunma sanayisindeki gücünü yüzde 80’e çıkarttık. Hedef yüzde 100’e ulaşmak. Çünkü bunu yapamadığınız zaman önüne gelen pısırıklar size kafa tutar. Şimdi 2’nci uçak gemisini yapacağız ve bunu da kendi tersanemizde yapacağız” dedi.

“Netanyahu kendi ülkesinde lanetli hale geldi, biz kovalıyoruz o kaçacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’le ilgili kararına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Şu anda çıkan bu karar, İsrail’in beklemediği bir karar oldu. Biz, beklediğimiz neticeyi aldık. Ancak bu yeterli değil ve bunu genişletmenin gayreti içerisindeyiz. Onun için de bu davayı açan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’na teşekkür ettim ve bundan sonraki süreçte de yanınızdayız ama bunu devam ettirelim dedik. Bunun yanında başka bazı ülkeler de bu yola başvuracaklar. Hepsinden ötesi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda çıkan netice çok önemliydi. 121 ülke, İsrail’in soykırımını kabul ettiler. Amerika, yanında sadece 9-10 ülkeyle kaldı. 40 ülke çekimser kaldı. Onlar da yavaş yavaş bizim yanımıza gelmeye başladılar. Biz bu süreci devam ettireceğiz. Netanyahu kan kaybediyor. Çok daha kan kaybedecek. Şu anda Netanyahu kendi ülkesinde lanetli hale geldi ve lanetlenecek. İnsanlık lanetleyecek onu. O çocukların ahı, kadınların ahı yerde kalmaz. Biz kovalıyoruz o kaçacak. Sonunda zafer hakka inananların olacak” diye yanıt verdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir