Başak Demirtaş adaylıktan neden vazgeçti, CHP nasıl karşıladı?

ANKARA – HDP’nin Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan önceki dönem eş genel başkanlarından Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olabileceğini açıklaması, yerel seçime giderken siyaset gündeminin merkezine oturdu. “Demirtaş’ın adaylığının AK Parti’ye kazandıracağı, DEM Parti ve AK Parti arasında bir pazarlık olduğu, Başak Demirtaş’ın adaylığının Ekrem İmamoğlu’na kaybettireceği, Demirtaş’ın DEM Parti’ye aday çıkarmayı dayattığı ve parti içinde kriz olduğu” gibi pek çok değerlendirme yapıldı. Ancak Başak Demirtaş, bugün yeni bir açıklama yaparak aday olmayacağını duyurdu.

‘PARTİMİZLE ORTAK GÖRÜŞÜMÜZ ADAYLIK BEYANIMIN BAŞVURUYA DÖNÜŞMEMESİ’

5 Şubat Pazartesi günü DEM Parti heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdiğini söyleyen Başak Demirtaş, “Gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda Partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

DEM MYK: SÜRECİN BAŞINDAN BERİ İSTİŞARE HALİNDEYİZ

DEM Parti Merkez Yönetim Kurulu da Başak Demirtaş’ın açıklamasından dakikalar sonra benzer tonda bir açıklama yaptı. Demirtaş’ın adaylık beyanının DEM Parti’ye ve seçim stratejisine güç kattığının ifade edildiği DEM MYK’sinin açıklamasında, Başak Demirtaş’la sürecin başından beri istişare halinde yürütüldüğü kaydedildi.

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, “Nasıl ki aday olduğundaki açıklaması bize güç verdiyse, şimdiki açıklaması da güç vermiştir” dedi.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: NE YAPTIĞIMIZI BİLİYORUZ

DEM Parti’nin ve Başak Demirtaş’ın açıklamalarının ardından aynı gün DEM Parti Milletvekilleri Saruhan Oluç ve Mehmet Tiryaki de Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etti. İki milletvekilinden de akşam saatlerinde, Demirtaş’ın “Başak Hanım’ın adaylık açıklaması partimize güç vermek içindi, geri çekilme açıklaması da partimizin bilgisi dahilinde. Bütün bu süreçler birlikte yürütülmüştür halkımız bilsin, halkımız bize güvensin ne yaptığımızı biliyoruz” değerlendirmesi yaptığı kamuoyuna duyuruldu.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ’LA DA BAŞAK DEMİRTAŞ’LA DA GÖRÜŞÜLDÜ

DEM Parti ve Başak Demirtaş’ın bu hamlelerinin ne anlama geldiğini değerlendiren parti kaynakları Başak Demirtaş’ın ilk açıklamasından bugüne hem Selahattin Demirtaş’la hem Başak Demirtaş’la müzakereler yürütüldüğünü, pek çok heyetin Edirne Cezaevi’nde Selahattin Demirtaş’ı ziyaret ettiğini anlattı.

İstanbul’da aday çıkarmanın Başak Demirtaş’ın açıklamasından önce de kendileri için güçlü bir seçenek olarak masada olduğunu, aday çıkarmaya çok yakın olduklarını anlatan bir DEM Partili yönetici, Başak Demirtaş’ın adaylık çıkışının bu yöndeki eğilimi ve kararlılığı güçlendirdiğini ifade etti.

‘BAŞAK DEMİRTAŞ’IN ÇIKIŞI HERKESE ‘DEM BURADA’ MESAJINI VERDİ’

Başak Demirtaş’ın adaylık açıklamasının herkese “DEM burada” mesajı verdiğini, DEM Parti’nin gücünün anlaşılmasını sağladığını aktaran bir parti yöneticisi, “Biz birisi kazansın diye pozisyon almayız. Biz siyaset üretiriz. Başak Demirtaş’ın çıkışı da budur; ‘bizi dikkate almak zorundasınız’ demektir. DEM Parti’nin siyasetinin dikkate alınması için atılmış çok güçlü bir adımdır” diye konuştu.

DAYATMA İDDİASI DOĞRU DEĞİL, ADAY ÇIKARMA KARARIMIZA GÜÇ KATTI

Selahattin Demirtaş’ın DEM Parti yönetimine rağmen, aday çıkarılması için bir dayatmada bulunduğunun doğru olmadığını ifade eden parti kaynakları, tüm süreçlerin karşılıklı bir koordinasyon ile ilerletildiğini ifade ederek “Elbette Başak Demirtaş’ın aday olmasının doğru olmadığını düşünenler vardır. Ama bu Demirtaş karşıtlığı ya da ‘Demirtaş’ın dayatması’ iddiası sebebiyle değildir. Tam aksine Başak Demirtaş’ın yıpranmaması için bir karşı çıkış, bir uyarı söz konusu olmuştur” değerlendirmesini yaptı.

BAŞAK DEMİRTAŞ NEDEN VAZGEÇTİ?

Başak Demirtaş’ın adaylıktan vazgeçmesindeki en önemli etkenlerden birinin “Eşinin özgürlüğü için AKP ile anlaştı” söyleminin yayılması olduğunu belirten bir yönetici, “Demirtaş AKP ile anlaştı’ söylemi çok yayıldı ve çok rahatsızlık yarattı. Hem Demirtaş’ta hem Başak Hanım’da. Demirtaş bu dedikodu ve iftiralara bir cevap vermek istedi” dedi.

‘EŞİ BIRAKILSIN DİYE AKP İLE ANLAŞTI’ İFTİRASI ÇOK YARALAYICI’

“DEM-AKP anlaştı” iddiasının doğru olamayacağını belirten parti kaynakları, bu sürecin Başak Demirtaş’ı yıpratmaması için de ortaklaşarak böyle bir karar alındığını kaydetti ve “Bu Başak Demirtaş için çok zorlayıcı, bir kadın için çok yaralayıcı bir şey. ‘Eşi bırakılsın diye AKP ile anlaştı’ iftirasını kaldırması güçtü. Bu yüzden karşılıklı değerlendirmeler sonucu adaylık kararından vazgeçildi” diye konuştu.

‘CHP’YE YAKIN İSİMLERİN DEĞERLENDİRMELERİNİ ŞAŞKINLIKLA İZLEDİK’

DEM Parti yöneticileri AK Parti ile anlaştıkları algısını yayan CHP’ye yakın bazı ekran yüzlerini şaşkınlıkla izlediklerini ifade ederken Başak Demirtaş’ın aday olmamasının bu algıyı yayan herkese cevap niteliğinde olduğunu kaydetti.

CHP İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR AMA İSTANBUL’DA ADAY ÇIKARACAĞIZ

DEM Parti kaynakları da CHP kaynakları da karşılıklı güç birliği görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. DEM Parti kaynakları İstanbul’da aday çıkarma kararından geri adım atmalarının mümkün olmadığını İstanbul için görüşmelerin tıkanma noktasına geldiğini, ancak İstanbul’da olmasa bile pek çok kentte güç birliğinin sağlanmasının gündemde olduğunu anlattı.

‘İSTANBUL’DA ADAY ÇIKARMA KARARIMIZ DA NE AKP’YE JEST NE DE CHP’YE REST’

AK Parti ile seçim gündemli herhangi bir görüşmenin söz konusu olmadığını ifade eden kaynaklar, “Kararlarımızı kendi tabanımızı dinleyerek veriyoruz. Her kentin kendi dinamiklerine göre kent uzlaşısına göre hareket ediyoruz. İstanbul’da aday çıkarma kararımız da ne AKP’ye jest ne de CHP’ye rest” değerlendirmesini yaptı.

CHP KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Başak Demirtaş’ın aday olması halinde DEM Parti’nin mevcut oyunu ikiye katlayabileceği değerlendirmesini yapan CHP’li siyasetçiler, Başak Demirtaş’ın adaylıktan vazgeçme kararının kendilerini memnun ettiğini söyledi. Başak Demirtaş dışındaki bir DEM adayı ile İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun kazanma şansının arttığını anlatan CHP kaynakları, DEM Parti ile İstanbul’da ve başka kentlerde daha sağlam bir güç birliğinin sağlanmasının da hala mümkün olduğunu kaydetti.

‘DEM, AK PARTİ’YE DESTEK OLUNCA SİYASİ PARTİ, BİZE DESTEK OLUNCA TERÖRİST’

Başak Demirtaş’ın adaylık kararının ve sonrasında vazgeçmesinin iktidar üzerindeki etkisine de değinen bir CHP yöneticisi, “DEM Parti AK Parti’ye destek olunca siyasi parti, bize destek olunca terörist. Artık bizi DEM Parti üzerinden kriminalize edemezler. Herkes her şeyi görüyor. Bu koz ellerinden alındı” dedi.

‘İMAMOĞLU İŞİ ŞANSA BIRAKMAZ’

DEM Parti ile görüşmelerde İmamoğlu’nun da devrede olup olmadığı sorusuna yanıt veren bir CHP yöneticisi ise, İmamoğlu’nun işi şansa bırakmayacağını, DEM ile üst düzeyde görüşmeler yapmasının doğal olduğunu ifade etti.

GÜÇ BİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİ NE AŞAMADA?

CHP – DEM Parti’nin güç birliği görüşmeleri kapsamında DEM Parti’nin Mersin ve Manisa’da aday çıkarmayacağı neredeyse kesinleşti. Adana ve İzmir kararı henüz verilmemiş olsa da iki partinin bu iki kentte uzlaşmaya yakın olduğu ve DEM Parti’nin aday çıkarmama ihtimalinin çok yüksek olduğu kaydediliyor. Aydın, Bursa, Balıkesir ile ilgili değerlendirmeler ise sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir