Savaşın kazananı MHP… Anket şirketleri çuvalladı

Türkiye 14 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Sandıkların yüzde 99’u açılırken, Yüksek Seçim Kurulu(YSK)’nun yaptığı açıklamaya göre seçimin ikinci tura kaldığı kesinleşti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların oyları ve milletvekili seçimlerinde partilerin oy oranlarına dair araştırma yapan şirketlerin birçoğu, Milliyetçi Hareket Partisi’ni %10’un altında gösterdi. Yüzde 6 ile 9 aralığında sonuç öngören şirketlere karşın MHP %10.8 oy alırken, anket şirketleri çuvalladı.

MHP’NİN OYUNU YÜZDE 5.2 AÇIKLADI

Bazı anket şirketleri MHP’nin oy oranını şöyle açıkladı:

Metropoll Araştırma yüzde 5.2
AR-G Araştırma yüzde 6.6
MAK Danışmanlık yüzde 6.6
Saros Araştırma yüzde 6.6
Aksoy Araştırma yüzde 6.8
PİAR yüzde 7.1
ORC Araştırma yüzde 7.3
HBS Araştırma yüzde 7.7
ALF Araştırma yüzde 7.8
Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi yüzde7.8
Asal Araştırma yüzde 8.0
Özdemir Araştırma yüzde 8.03
AREA Araştırma yüzde 8.3
Optimar yüzde 8.7
AREDA Survey & Piar yüzde 8.9

24 Haziran 2018’te yapılan seçimlere göre milletvekili sayısı 1 azalsa da yüzde 10’un altında kalacağını öngören anket şirketlerine karşın MHP, yüzde 10.8 oy aldı. Yine 2018 seçimlerinde yüzde 11,10 oy alarak 49 milletvekili çıkaran MHP’nin oyu sadece yüzde 1.2 geriledi. MHP’nin en yüksek oy aldığı şehir ise yüzde 28.61 ile Osmaniye oldu.

BİR ŞİRKET MHP’NİN YÜZDE 10’U AŞACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

MHP’nin oy oranlarına dair değerlendirme yapan iki şirket, yüzde 9’un üzerinde oy alacağını söylerken, bir şirket ise yüzde 10’un üzerinde alacağını öngördü:

GENAR yüzde 10.2
Gezici Araştırma yüzde 9.6
Ada Araştırma yüzde 9.7

SEMİH YALÇIN: “MHP, MUHALEFET YANLISI ŞİRKETLERİN ALGI OYUNLARINI BOŞA ÇIKARDI”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantılarında yaptığı konuşmalarda anket şirketlerine tepki göstermiş, “Alayınızı çılgına döndüreceğiz” değerlendirmesi yapmıştı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise sonuçlara dair yaptığı açıklamada, anket şirketlerine tepki gösterdi. Anket şirketlerinin algı oyunu yaptığı söyleyen Yalçın, şu ifadelerini kullandı:

“MHP, milletvekili sayısını arttırarak nitelikli bir grupla ve üçüncü parti olarak TBMM’de yeniden temsil edilmeye hak kazanmıştır. Partimiz aleyhindeki algı çalışmalarının, düzmece kamuoyu yoklamalarının milletimiz nezdinde hiçbir değeri olmadığı görülmüştür. Muhalefet yanlısı ve temayül dolandırıcısı anket şirketlerince alacağı oy oranı baraj altında gösterilen MHP yüzde 10’u aşarak algı oyunlarını boşa çıkarmıştır.”

Yalçın, MHP’nin üç hilalde simgelenen kurumsal kimliğinin gücüyle seçmen kitlesinin köklü ve sağlam yapısının, oy pusulasında parladığını belirterek, “Buna karşılık karanlıkta gölge oyunu oynayanlar, göğe merdiven dayamaya soyunanlar ve suya yazı yazanlar, sandığın altına gömülmüşlerdir. Her seçim sonunda olduğu gibi, MHP muarızı kamuoyu araştırma şirketleri ve bunların kuyruklu yalanlarına bel bağlayan çevreler yine ters köşeye yatmıştır. İktidarın değişmesini, kendilerine koltuklar, makamlar ve mevkiler verilmesini, hayali baharların gelmesini bekleyenlerin umutları, bir başka bahara kalmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir