ALGO, SHIB, ADA ve Ripple: Haftaya Neler Bekleniyor?

Altcoin piyasasındaki son düşüşe rağmen, boğalar kritik destek seviyelerini başarılı bir şekilde korudu. ALGO, SHIB, ADA ve Ripple, her iki yönde de fırsat sağlayan teknik seviyeler işlem görüyor. Önümüzdeki hafta takip edilmesi gereken önemli seviyeler ve metrikler…

Haftalık teknik analiz: ALGO, SHIB, ADA, Ripple

Algorand (ALGO) fiyatı, neredeyse dört ayın en düşük seviyesinde, 0,18 dolardan işlem görüyor. Genellikle, bu düşüş, yatırımcılarının yükselişiyle dengelenir. Ancak ALGO için durum böyle olmayacak. Bunun arkasındaki sebep, ALGO yatırımcılarının şu anda cansız olması. Düşüş eğilimi gösteren sadece belirli bir kısım değil, yatırımcıların %96’sından fazlası zararda bekliyor.

ALGO yatırımcılarının çoğu, Eylül 2021’deki ATH seviyesi olan 2,38 doların %20 aralığında satın aldı. Bu yatırımcılar, zulalarını 1,89 doların üzerindeki fiyatlarla biriktirdi. Genel olarak, bu grup tüm yatırımcıların küçük bir bölümünü temsil eder. Ancak Algorand söz konusu olduğunda, 16,75 milyon adres veya tüm yatırımcıların %96’sı ATH seviyesinde satın aldığı için bu tam tersidir.

ALGO yatırımcılarının büyük bir kısmı zararda bekliyor

Mevcut fiyat seviyelerinde ALGO fiyatı ile, tüm bu yatırımcılar şu anda zarar. Ayrıca, arzlarının tekrar karlı hale gelmesi için altcoin’in %870 ile %1000 yükselmesi gerekecek. Bunun olma olasılığı oldukça düşük görünüyor. Bu yatırımcılar için tek seçenek ya beklemek yapmak ya da piyasa zararda terk etmek.

Görünüşe göre, zamana göre kategorize edilen denge, ALGO arzının çoğunun orta vadeli sahiplerin elinde olduğunu gösterdiği için bu gerçekleşmiş olabilir. “Kruvaziyer” olarak da bilinen bu ara dönem sahipleri, 1 ay ile 12 ay arasında bir süre boyunca arzını elinde bulunduran adreslerdir.

Tüm ALGO arzının yaklaşık %67’si bu süre zarfında satın alındı. Arzın yalnızca %20’si bir yıldan fazla bir süredir hareketsiz durumda. Uzun vadeli yatırımların toplu satışı ALGO fiyatında daha fazla düşüşü tetikleyebileceğinden, ‘Kruvazörleri’ sınıfını potansiyel olarak daha fazla zarar görecek. Bu arz, uzun vadeli yatırımcıların inancından yoksun. Bu nedenle, fiyatlarda nominal bir düşüşün bile panik satışına yol açma ihtimali var.

Bu duruma karşı koymanın tek yolu, Algorand fiyatının mucizevi bir şekilde ralli yapması. Yeni yıldan bugüne kadarki en yüksek seviye bile yatırımcılar için kar anlamına gelmiyor..

Cardano (ADA)

Öten yandan, Cardano fiyatı, ağı ve altyapısı açısından bazı olumlu rakamlar bildiriyor. Santiment, 30 günden fazla bir süre içinde, rekabet gücünü artırmayı amaçlayan gelişmelerde önemli bir zirve olduğunu belirtti. Fiyat hareketi henüz buna tepki vermiş gibi görünmüyor. Bu da hala fiyatlanabileceği anlamına geliyor.

ADA fiyatının 0,42 doları geçtiği nokta, daha fazlası için başlangıç noktası olacak. Teknik analist Filip L.’ye göre, Nisan ortasının zirvesi olan 0,46 dolara tekrar ulaşabilir. Buradan daha fazla yükselirse, aylık R2’ye yakın 0,48 dolar, %15’lik kazanç anlamına gelecek.

Bu geliştirmelerin her zaman işe yaramadığını belirtelim. Dolayısıyla, geliştirmedeki zirve, Cardano tarafından resmi olarak bildirilmeyen başka bir motivasyona sahip olabilirdi. Bu sızdırılırsa veya haber tellerine çarparsa, ADA %10’luk bir devalüasyonla oldukça hızlı bir şekilde 0,37 dolara geri döner.

Shiba Inu (SHIB)

Bir dikkate değer grafikte SHIB, fiyatı yılın büyük bölümünde düştü ancak kısa vadeli bir destek hattında yükseliş işaretleri gösteriyor. Günlük grafikte, SHIB fiyatı Haziran 2022’den bu yana simetrik bir üçgen içinde işlem görüyor. Bu model nötr olarak kabul ediliyor. Yani hem yukarı yönlü hem de aşağı yönlü bir kırılma meydana gelme olasılığı eşit.

Şu anda fiyat, 4 Şubat’ta bir direnç çizgisi reddi yaşadığından beri aşağı yönlü bir yörünge ile üçgenin ortasında. Ek olarak, RSI analizleri de düşüşün devamını destekliyor.

Altı saatlik zaman dilimi, SHIB fiyatı için karışık sinyaller ve belirsiz bir tahmin veriyor. Bunun başlıca nedeni, ilk sıçramanın gerçekleşeceğini öne süren fiyat hareketidir. Özetle, yukarıdaki indikatörlere göre düşüşün devam etmesi durumunda üçgenin destek çizgisi 0,00000850 dolar seviyesinde olacak.

Fiyat, modelin destek hattında toparlanırsa, potansiyel olarak maksimum 0,0000170 dolara yönelecek. Ancak destek hattından kırılırsa 0,00000850 dolara düşmesi bekleniyor.

Ripple (XRP)

On-chain veriler, uzun vadeli XRP yatırımcılarının, fiyat beklentileri konusunda giderek daha fazla yükseldiğini gösteriyor. Aşağıdaki grafiğe göre, XRP tokenlerinin Ortalama Coin Yaşı bu ay önemli ölçüde arttı. 31 Mart civarındaki son düşüşten bu yana, 25 Nisan itibariyle 1.301’den 1.325’e yükseldi.

Bu nedenle, yatırımcıların mevcut fiyatlar civarında satış yapmaları pek mümkün olmayabilir. Bu tipik olarak, son fiyat düşüş trendine rağmen, uzun vadeli ağ katılımcılarının XRP’nin gelecekteki fiyat beklentilerine ve faydasına hala güvendiklerini gösteriyor.

Ayrıca XRP balinaları arasındaki birikim dalgası da Ripple ekosistemindeki yükseliş momentumunu doğruluyor.

Aşağıdaki Santiment grafiği, bir milyon ila on milyon adet XRP tutan balina kümesinin geçen haftadan bu yana düşüşü nasıl satın aldığını gösteriyor. Sarı çizgi, balinaların 18 Nisan civarında birikimi yoğunlaştırdığını gösteriyor. O zamandan beri, 0,47 dolarlık mevcut piyasa değeriyle yaklaşık 23,5 milyon dolar değerinde 50 milyon XRP satın aldılar.

XRP teknik analiz

Teknik açıdan, XRP yatırımcıları yükseliş eğilimini koruyan 0,45 dolar destek seviyesini korumayı başardı. Özellikle, geçtiğimiz ay XRP satın alan yatırımcılarının çoğu, yaklaşık %5’lik gerçekleşmemiş kayıplar üzerinde oturuyor. Tarihsel veriler, fiyat %12 daha artarak 0,52 dolara ulaşana kadar satış yapmalarının olası olmadığını gösteriyor.

Teknik analiz Ryan James’e göre XRP, 0,52 dolarlık direnç seviyesinin üzerine çıkabilirse, ayılar yeniden toplanmaya başlamadan önce 0,60 dolarlık bölgeye doğru uzun süreli bir ralliye girebilir. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, XRP şu anda 0.4769 dolardan işlem görüyor.

Tersine, XRP fiyatı 0,45 doların altına düşerse ayılar trendi tersine çevirecek. Bununla birlikte, yatırımcılar, kayıp pozisyonlarını %10’un altında tutmaya çalıştıklarından, muhtemelen bu seviyede yükseliş desteği sunacaklar. Aksi takdirde, XRP bir sonraki önemli destek seviyesi olan 0,40 dolara doğru yöneliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir